Sanallaştırma Nedir?

www.fatihsolen.com

Sanallaştırma elde bulunan fiziksel donanımların mantıksal olarak ayrılarak birden fazla sanal makine şekline sokulup, kaynakları daha verimli kullanmak başta olmak üzere daha bir çok avantajı beraberinde getiren bir yazılımsal bir çözümdür diyebiliriz. Bu yazılımlar hypervisor olarak adlandırılırlar.

Sanallaştırmanın Faydaları Nelerdir ?

İlk olarak elde bulunan fiziksel kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına olanak verir, bununla birlikte fiziksel sunucu sayısı azalır dolaylı olarak sahip olma maliyetleri düşer. Yine sunucu sayısının azalması ile bağlantılı olarak, büyük veri merkezleri yerine ihtiyaç kalmaz, soğutma, kablolama, network cihazları ve elektrik maliyetlerinde ihtiyaçları minimuma indirir. 

Tek merkezden yönetilebilen tüm sanal sistemler daha az personel ile daha kolay ve hızlı şekilde yönetilebilir. Yeni bir sunucu oluşturmak, yedekleme, yedekten kurtarma işlemleri dakikalar içerisinde tamamlanır.

Fiziksel sunuculara oranla mükemmel bir esnekliğe sahip sanal sunucular felaket senaryolarını sıradan bir olaya dönüştürebilir. Mevcut sunucuların farklı bir şehirde farklı bir lokasyonda canlı kopyalarını tutabilir, felaket anında dakikalar içerisinde sistemlerin oradan devam etmesini sağlayabilirsiniz. 

www.fatihsolen.com

 

Sanal makineler donanımlardan bağımsızdır, bu nedenle üzerinde çalıştıkları fiziksel sunucular arasında geçiş yaparken sanal makinenin kapatılması gerekmez ve kesintisiz olarak yer değiştirebilir. Bu da günlük operasyon sırasında hiç bir sunucu veya servis durmadan bakım vb. işlemleri yapabileceğiniz anlamına gelir.

Sanal makinelerinizin üzerinde çalıştığı fiziksel hostlardan birinin erişilemez olması durumunda VMware HA ile sanal makineleriniz otomatik olarak ortamda mevcut diğer fiziksel hostlar üzerinden ayağa kalkarak çalışmalarına kaldıkları yerden devam eder.

VMware DRS mekanızması ile sanal makinelerinizin üzerinde çalıştığı hostlarda dengeli bir şekilde dağılması sağlanır ve hostların kaynak kullanımları mümkün olduğunda eşitlenir. Eğer bir host üzerinde kaynak kullanımı çok yoğun ise DRS yoğun kullanım olan host üzerindeki sanal makineleri daha az yoğunlukta olan bir host üzerine otomaik olarak taşıyabilir.

 

Peki Ofis Kullanıcılarının Bilgisayarları?www.fatihsolen.com

VMware Horizon View sayesinde ofis kullanımındaki bilgisayarınızı da sanallaştırabilirsiniz. Bu sayede sanallaştırmanın getirmiş olduğu faydaları ofis bilgisayarlarınız için de kullanmakla birlikte, dünyanın her yerinden, herhangi bir PC, tablet, akıllı telefon, thin client, zero client veya Mac kullanarak masaüstünüze erişebilirsiniz. Tüm masaüstü bilgisayarları yedeklemek, yedekten kurtarmak dakikalar içerisinde tamamlanır, kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerin dışarıya çıkması engellenebilir, tüm bilgisayarların aynı standartta olması sağlanabilir ve yine tek bir ekrandan yönetilebilir.

Ayrıca VMware ThinApp ile uygulamalarınızı da kolaylıkla sanallaştırabilirsiniz.